CZY MOGĘ ZAMKNĄĆ FIRMĘ, ŻEBY PRZEJŚĆ NA DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWANĄ?

847

PYTANIE: Prowadzę działalność gospodarczą od kilku lat. Niestety nie idzie ona zbyt dobrze i obciążenia są dla mnie dość spore. W związku ze zmianą przepisów od marca 2018 roku postanowiłam zamknąć działalność z dniem 1 marca i prowadzić ją według nowych przepisów. Nie przekraczam przychodów 1050 złotych miesięcznie. O czym muszę pamiętać?

ODPOWIADAMY: W Pani przypadku nie ma możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej, pomimo niskiego miesięcznego przychodu. Limit przychodów to tylko jeden z wymogów. Ustawa Prawo Przedsiębiorców, uchwalona z końcem stycznia tego roku jasno określa profil osoby, która może nie rejestrować działalności. Koniecznym warunkiem jest nieprowadzenie działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy. W Pani przypadku wobec tego nie ma możliwości skorzystania z “uproszczonej” formy jaką jest działalność nierejestrowana, gdyż nie zachowa Pani wymaganej przerwy pomiędzy poprzednią działalnością i tą na nowych zasadach.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat działalności nierejestrowanej:

DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWANA NIE DLA KAŻDEGO

Jednocześnie informujemy, że Senat wniósł poprawki m.in. do terminu wejścia w życie ustawy Prawo Przedsiębiorców, bo spowodowało przesunięcie zmian na kwiecień lub maj. Nie jesteśmy w stanie określić dokładnie dnia, w związku z tym, że poprawka określa, że “ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dni ogłoszenia”, który to dzień nie jest jeszcze znany. [edit]: Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 30 marca 2018 roku i wejdzie w życie po pływie 30 dni od dnia ogłoszenia tj. 30 kwietnia 2018 roku.

Więcej na temat przesunięcia zmian tutaj