DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWANA I ULGA NA START – NOWY TERMIN

8120

Wszyscy zainteresowani podjęciem działalności nierejestrowanej i skorzystaniem z “ulgi na start” muszą uzbroić się w cierpliwość. Planowane wprowadzenie działalności “na próbę” oraz zmniejszenia składek ZUS dla nowych firm zostało na chwilę obecną przesunięte o 1 lub 2 miesiące.

Wszyscy z niecierpliwością czekają na szczegóły dotyczące formy prowadzenie działalności, jakiej w Polsce dotychczas jeszcze nie było. Firma na próbę, czyli działalność nierejestrowana miała wejść w życie od 1 marca 2018 roku. Ci, którzy planowali założenie działalności na podstawie wpisu w CEIDG również na razie nie skorzystają z tzw. ulgi na start, która miała zmniejszyć obciążenia z tytułu składek dla nowych przedsiębiorców. Przypomnijmy, że wspomniana ulga zakłada zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne prze okres 6 miesięcy oraz po tym czasie 2 letni okres, w którym przedsiębiorca będzie opłacał tzw. mały ZUS, czyli składki  liczone od 30% minimalnego wynagrodzenia a nie 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Nowy przedsiębiorca będzie przez więc przez 6 miesięcy opłacał jedynie składkę zdrowotną w wysokości 319,94 złotych, a po tym czasie wszystkie składki ale w mniejszym wymiarze w wysokości:  520,10 zł (z ubezpieczeniem chorobowym) lub 504,66 zł (bez chorobowego).

Prace nad projektem ustawy zmieniły swój bieg w związku z  wniesieniem przez Senat poprawek dotyczących m.in. daty wejścia w życie ustawy. Termin wejścia w życie został zmieniony z 1 marca (dla działalności nierejestrowanej) oraz 31 marca (dla ulgi na start) na bliżej nieokreślony “ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia”. Ustawa wróciła więc z powrotem do Sejmu i będzie rozpatrywana prawdopodobnie na posiedzeniu 6 lub 20-23 marca 2018 roku. Dopiero po przyjęciu poprawek ustawa trafi do podpisu Prezydenta, a następnie zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z poprawkami Senatu, ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie określić dokładnej daty wejścia w życie nowych przepisów – prawdopodobnie będzie to kwiecień lub nawet maj.

Osoby planujące prowadzenie własnej działalności, w tym nierejestrowanej, muszą wstrzymać się z decyzją jeszcze kilka tygodni, żeby móc korzystać z możliwości jakie niesie ze sobą nowa ustawa, w szczególności nie utracić ulg w opłacanych składkach ZUS, jakie niesie ze sobą “ulga na start”.

Bądźcie z nami, postaramy się na bieżąco informować o postępach prac i po ogłoszeniu ustawy podamy jej termin wejścia w życie.