KONIEC PAPIEROWYCH ZWOLNIEŃ LEKARSKICH

  239

  Papierowe zwolnienia lekarskie będą wystawiane tylko do końca czerwca 2018 roku. Po tym czasie zastąpią je tylko te w wersji elektronicznej.

  Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2016 roku można wystawiać zwolnienia zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Wprowadzenie tylko jednej, elektronicznej formy zwolnień ma usprawnić proces wystawiania dokumentu oraz jednoczenie przyspieszyć przekazanie informacji pracodawcy.

  Gdy lekarz wystawi e-ZLA, każdy pracodawca posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS będzie miał niemal natychmiastową wiedzę o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Nie będzie musiał sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania. Co ważne, nie będzie musiał także przekazywać elektronicznego zwolnienia lekarskiego do ZUS nawet wtedy, gdy płatnikiem zasiłków jest ZUS.

  W związku z planowanymi zmianami warto sprawdzić czy pracodawcy posiadają dostęp do ZUS PUE. Więcej na temat rejestracji na http://www.zus.pl/pue/rejestracja.

  Jeśli prowadzisz biuro rachunkowe i potrzebujesz uzyskać pełnomocnictwo, aby samodzielnie pobierać elektroniczne zwolnienia przekaż do ZUS wypełniony druk:

  Pełnomocnictwo ZUS PEL