KONSTYTUCJA BIZNESU PRZYJĘTA – PRZEDSIĘBIORCY ZAOSZCZĘDZĄ 1200 ZŁOTYCH

3950
Po kilku tygodniach oczekiwania na dalsze losy ustawy Prawo Przedsiębiorców pojawiły się dobre wiadomości dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z własną firmą. Wszyscy czekali na wejście w życie zmian od marca 2018 roku. Niestety, na ścieżce legislacyjnej pojawiły się niespodzianki – Senat wniósł poprawki do ustawy i zmienił datę wejścia w życie nowych przepisów. 23 marca 2018 roku Prezydent podpisał w końcu Konstytucję Biznesu, na którą składa się 5 ustaw, które mają ułatwić prowadzenie firmy. Najbardziej wyczekiwane zmiany to działalność nierejestrowana i ulga na start – od kilku miesięcy rodzące wiele dyskusji i wątpliwości. Ustawa została ogłoszona już w Dzienniku Ustaw i weszła w życie 30 kwietnia 2018 roku.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się działalność nierejestrowana – czyli możliwości prowadzenia firmy bez opłacania składek ZUS, na małą skalę, niejako przygotowując się do bycia “zarejestrowanym” oficjalnym przedsiębiorcą. Jest wielu zwolenników tego rozwiązania, szczególnie wśród młodych ludzi, dla których comiesięczna kwota ZUS jest na tyle wysoka, że pochłania cały ich przychód.

Tutaj Ministerstwo wykazało się wyrozumiałością i osoby, których przychód miesięczny nie przekroczy 1050 złotych nie będą musiały rejestrować działalności w CEIDG. Ale uwaga, obowiązek taki powstanie po przekroczeniu tego przychodu nawet o złotówkę. W takim przypadku zaistnieje konieczność rejestracji firmy w ciągu 7 dni, co oznacza rozpoczęcie działalności nawet w trakcie miesiąca.

Co w takim razie kiedy jednak firma zaczyna się rozrastać a wraz z nią przychody?

Prowadząc działalność nierejestrowaną możemy oficjalnie zarejestrować firmę w każdej chwili. Oczywiście warunkiem takiej dobrowolnej rejestracji jest brak przekroczenia miesięcznego limitu przychodów. Należy zwrócić uwagę na fakt, że nie mówimy o średnich miesięcznych przychodach. Przychody analizujemy w okresach miesięcznych i każdy z tych okresów podlega analizie w celu ustalenia obowiązku oficjalnej rejestracji firmy. Jeśli w maju wyniosą 500,00 a w 10 czerwca przychód osiągnie poziom 1100,00 to przedsiębiorca będzie musiał zarejestrować działalność w CEIDG do dnia 17 czerwca. Warto tutaj podkreślić właśnie ten 7 dniowy termin i pamiętać, że nie wchodzi tutaj w grę rejestracja od początku kolejnego miesiąca. 

Rejestracja firmy w CEIDG – realne oszczędności

Rejestrując firmę po wejściu w życie Konstytucji dla Biznesu młody przedsiębiorca przez okres 6 miesięcy będzie opłacał jedynie składkę zdrowotną w wysokości 319,94 złotych. Przez kolejne dwa lata będzie objęty obowiązkiem opłaty tzw. małego ZUS, czyli składek w obniżonej wysokości. w 2018 roku składki te (od kwietnia) wynoszą 519,28 złotych (199,34 złotych – społeczne oraz 319,94 złotych – zdrowotne).

Dzięki zwolnieniu ze składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorca zaoszczędzi niemal 1200 złotych. Czy to duża kwota? W połączeniu w przygotowaniem do prowadzenia firmy poprzez działalność nierejestrowaną dobrze zainwestowana kwota 200,00 miesięcznie, przeznaczona na szkolenia online, literaturę fachową, reklamę może dać efekty w postaci lepszego poznania rynku i przygotowania do działalności, która będzie miała szansę na przetrwanie dużej niż 2,5 roku (do czasu konieczności opłacania pełnego ZUS).

Miejmy nadzieję, że wchodzące w życie zmiany spowodują, że wysokość obowiązującej kwoty pełnego ZUS w wysokości ponad 1200 złotych miesięcznie nie przerośnie przyszłych przedsiębiorców i świadomość późniejszych obciążeń zmotywuje ich do pełnego wykorzystania nadchodzących pozytywnych zmian.

Artykuł stworzony przy współpracy z AMP Consulting Kancelaria Podatkowa