NAJEM KRÓTKOTERMINOWY – TO SIĘ OPŁACA

1305
W  ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się najem krótkoterminowy. Jest on alternatywą dla najmu prywatnego, a odpowiednie mieszkanie może przynieść właścicielowi kilkukrotnie większe zyski niż najem długoterminowy na cele mieszkaniowe, gdzie często głównym kryterium wyboru mieszkania jest jego cena. Decydując się na wkroczenie na rynek najmu krótkoterminowego  i dysponując odpowiednim mieszkaniem, najemca nie powinien mieć trudności ze znalezieniem chętnych. Tym bardziej, że coraz więcej turystów rezygnuje z ciasnych pokoi hotelowych i spożywania posiłków w hotelowej restauracji na rzecz mieszkania (apartamentu) z własnym aneksem kuchennym, stawiając na wygodę i prywatność.
Czym kierować się przy wyborze mieszkania

Nie każde mieszkanie będzie atrakcyjne dla potencjalnego najemcy – turysty. Aby najem krótkoterminowy był dochodowy twoje mieszkanie mogło konkurować z hotelami musi spełniać kilka istotnych warunków. Przede wszystkim, jeżeli dopiero myślisz o zakupie nieruchomości, sprawdź, które miasta są najczęściej odwiedzane przez turystów. Szanse na największy zarobek mają właściciele mieszkań w dużych miastach takich jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań. Pamiętaj, że turysta przy wyborze dogodnej dla siebie oferty będzie kierował się nie tylko standardem, ale przede wszystkim – lokalizacją Twojego mieszkania. Apartament powinien być położony najlepiej w ścisłym centrum miasta, blisko najważniejszych atrakcji lub przynajmniej w dobrze skomunikowanej okolicy. Musi być też funkcjonalnie urządzony. Większość turystów ceni również możliwość przygotowania posiłków we własnym zakresie, dlatego jeśli wielkość mieszkania na to pozwoli koniecznie zadbaj o wydzielenie aneksu kuchennego. Natomiast ponad wszystko zadbaj o czystość. Pamiętaj, że turysta będzie wracał do Ciebie jeśli mieszkanie sprawi, że będzie czuł się komfortowo. Czystość pozostawiająca wiele do życzenia niestety go odstraszy i kolejnym razem wybierze apartament oferowany przez konkurencję. Każdy z nas jest przecież turystą.  A turyści lubią wracać do sprawdzonych miejsc, w których dobrze się czują. Prawda?

Wykorzystaj możliwości portali internetowych

Aby swobodnie zarządzać rezerwacjami swojej nieruchomości z pomocą przychodzą portale Booking.com czy Airbnb. Zarówno Booking.com jak i Airbnb pozwalają na bezpłatne korzystanie ze swoich serwisów. Nie musisz podpisywać żadnych umów, ani nie ponosisz opłat za obsługę, płacisz jedynie prowizje od dokonanych rezerwacji. Korzystając z ich pośrednictwa możesz tworzyć grafik i udostępniać apartament w wybranych przez Ciebie terminach, kontrolujesz dostępność mieszkania i weryfikujesz gości poprzez zamieszczone opinie na portalu Airbnb. A co najważniejsze Twoja oferta zostaje udostępniona szerokiej grupie klientów z całego świata.

A co w przypadku uszkodzeń, które pozostawiają po sobie goście?

Najbezpieczniej jest skorzystać z ubezpieczenia. Na portalu Booking.com istnieje możliwość poproszenia gości o depozyt w ramach zabezpieczenia przed ewentualnymi uszkodzeniami czy stratami. Airbnb idzie o krok dalej – każdy gospodarz jest ubezpieczony na wypadek uszkodzenia mienia na kwotę 1 mln $, dodatkowo jeżeli Twoi goście ulegną wypadkowi ubezpieczenie z Airbnb chroni Cię przed roszczeniami z tytułu odpowiedzialności. Portale pośredniczące w rezerwacjach dają również możliwość wystawiania opinii. Zarówno goście jak i gospodarze mają możliwość publikacji recenzji. Aby zweryfikować potencjalnego gościa możesz przeczytać opinie na jego temat lub sprawdzić jego profil. Podróżujący z Airbnb są zobligowani do zamieszczenia zdjęcia profilowego oraz zweryfikowania numeru telefonu oraz adresu e-mail. Pamiętaj, że jako gospodarz możesz zażądać  okazania oficjalnego dokumentu tożsamości.

Co jeśli nie mam czasu zajmować się obsługą rezerwacji?

Wynajem krótkoterminowy rządzi się innymi prawami niż najem na cele mieszkaniowe. W ciągu miesiąca Twój apartament może odwiedzić kilkanaście osób. To wymaga zupełnie innej organizacji niż w przypadku najmu długoterminowego, gdzie lokator ma umowę na określony czas, wynajmujący nie musi kontrolować harmonogramu przyjazdów, wydawania kluczy, a co najważniejsze nie musi dbać o perfekcyjny porządek – gdyż wszystko to leży w gestii najemcy. Dlatego też, jeśli nie dysponujesz odpowiednią ilością czasu aby profesjonalnie zająć się zarządzaniem swoim apartamentem, zleć to firmie, która specjalizuje się w obsłudze najmu, począwszy od stworzenia oferty, wykonania korzystnych zdjęć, poprzez obsługę ogłoszeń na portalach turystycznych i kontakcie z turystą, dbaniu o wyposażenie uzgodnione z właścicielem (kosmetyki, środki czystości, kawa itp) a na sprzątaniu skończywszy. Przekazanie mieszkania firmie specjalizującej się w zarządzaniu całym procesem to koszt od 25-30% ceny za pobyt. Czy to dużo? Niekoniecznie. Pamiętajmy, że na obsługę najmu składa się bardzo wiele czynności i niestety o ile w przypadku jednego mieszkania być może będziemy w stanie sami zająć się zarządzaniem, to jeśli posiadamy ich kilka, obsługa ich może stać się problematyczna, szczególnie jeśli poza najmem krótkoterminowym pracujemy i mamy ograniczoną możliwość zadbania o pozytywny wizerunek naszego mieszkania, które przecież aby zarabiać musi przyciągać, nie tylko wyglądem, ale również profesjonalną obsługą i wsparciem przyjezdnych.

Jeśli więc tylko dysponujesz mieszkaniem, które może być atrakcyjne dla turysty koniecznie rozważ najem krótkoterminowy. Ta forma wynajmu może okazać się nie tylko bezpieczniejsza, ale przede wszystkim bardziej opłacalna.

Artykuł stworzony przy współpracy z AMP Consulting Kancelaria Podatkowa