PLANUJESZ ZAKUP BMW? LEPIEJ POSPIESZ SIĘ Z DECYZJĄ.

953
Leasing przestaje być opłacalny.

W przyszłym roku planuję zakup BMW X5. Orientacyjna cena to 330.000 złotych. Z tego, co wiem bardziej opłacalny będzie dla mnie leasing, bo nie ma limitu, powyżej którego nie zaliczę ceny zakupu w koszty, jak ma to miejsce w przypadku środków trwałych. Czy to prawda?

W 2018 roku rzeczywiście mamy ograniczenie dotyczące amortyzacji środków trwałych. Ograniczenie to nie dotyczy leasingu. Obowiązujący limit amortyzacji to 20.000 euro. Wartość tę przeliczamy na chwilę obecną według średniego kursu NBP z dnia przekazania samochodu do używania. W przypadku leasingu nie ma znaczenia cena samochodu. Całość będzie kosztem podatkowym.

Niestety od 2019 roku planowane są zmiany dotyczące amortyzacji i leasingu. Limit amortyzacji zostanie zwiększony do kwoty 150.000 złotych (dla samochodów spalinowych i hybrydowych) i 225.000 złotych (dla samochodów elektrycznych). O ile jest to dobra zmiana, gdyż daje możliwość ujęcia w kosztach droższych samochodów, to dotychczas nielimitowany leasing zostanie ograniczony. Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić taką samą kwotę limitu dla samochodów leasingowanych, jak w przypadku amortyzacji.

W związku z wysoką ceną Pańskiego samochodu, w obu przypadkach nie będzie możliwe uwzględnienie w kosztach całości ceny. Jest na to rozwiązanie, a mianowicie przyspieszenie decyzji o leasingu i podpisanie umowy jeszcze w tym roku. Ministerstwo potwierdziło, że nie ma znaczenia data odbioru samochodu. Jeśli bowiem nastąpi ona nawet w 2019 roku, leasing będzie rozliczany według starych zasad, czyli nie będzie Pana obowiązywał limit wartości. W kosztach podatkowych będzie mogła się znaleźć cała cena samochodu.

Więcej na temat planowanych zmian: SAMOCHÓD W KOSZTACH PODATKOWYCH. ZMIANY W LEASINGU I AMORTYZACJI W 2019 ROKU