WŁASNA FIRMA – KILKA PYTAŃ NA START

799
Własna firma, przedsiębiorca – to brzmi dumnie. Wiele osób zastanawia się czy nie podjąć wyzwania i nie stanąć na czele wspaniałej, dochodowej firmy. Wielu pragnie stworzyć ogólnopolską (a nawet ogólnoświatową) markę, utożsamia posiadanie firmy z ogromnymi dochodami, fotelem prezesa, sekretarką i podwładnymi, którzy skrupulatnie realizują polecenia szefa. Rzeczywistość jednak może Cię zaskoczyć, bo prowadzenie własnej firmy to najlepsza i najbardziej zaskakująca gra strategiczna jaką do tej pory wynaleziono. Podjęcie decyzji o powstaniu firmy powinno być przemyślane pod wieloma względami, nie tylko formalnymi. Postaramy się zwrócić uwagę na kilka aspektów, które być może pomogą Wam w ostatecznym podjęciu decyzji.
Osobowość

Jedną z kluczowych rzeczy, jakie musisz wziąć pod uwagę, to fakt, że niestety nie każdy posiada predyspozycje do prowadzenia i rozwijania własnego biznesu. Oczywiście firmę może mieć każdy. Niestety, w dobie samozatrudnienia cechy osobowościowe w zasadzie się pomija, bo rejestracja działalności w wielu przypadkach jest wymagana w celu przedłużenia lub umożliwienia jakiejkolwiek współpracy pomiędzy podmiotami. My zastanawiamy się jednak jakie cechy wyróżniają ludzi sukcesu?

Przede wszystkim spróbuj zweryfikować swoje umiejętności analityczne, skuteczność w dążeniu do celu, efektywność działań, pracowitość, chęć zdobywania nowej wiedzy, komunikatywność, stanowczość, asertywność, umiejętność negocjacji, delegowania obowiązków, planowania i zarządzania czasem. Osobiście dodalibyśmy do tego jeszcze pokorę i szacunek dla innych.

Jeśli jesteś osobą, która posiada przynajmniej część powyższych cech – śmiało możesz zacząć myśleć o własnym biznesie, choć to wciąż jeszcze za mało…

Pamiętaj też o tym, że charakter trudno zmienić, ale pewnych nawyków cechujących ludzi sukcesu możesz się nauczyć. Wielu autorów książek współpracowało z ludźmi sukcesu, analizowało ich zachowania, być może będziesz musiał podeprzeć się ich wskazówkami. Warto tutaj wymienić takich autorów jak: Napoleon Hill, Brian Tracy, David Allena, Stephen R. Covey, Dale Carnegie.

Pasja

Największe firmy powstały w wyniku połączenia cech osobowościowych, pasji i ciężkiej pracy. Nie będziesz w stanie stworzyć czegoś wielkiego do momentu, kiedy nie będziesz całkowicie angażował się w to, co robisz. Prowadzenie firmy na pół gwizdka nie przyniesie oczekiwanych efektów, a jedynym skutkiem będzie spadek motywacji. Pamiętaj, że “jeśli znajdziesz pracę, którą pokochasz, nie będziesz musiał pracować ani jeden dzień”. Praca we własnej firmie musi przynosić Ci satysfakcję. Tylko wtedy możesz wznieść się ponad przeciętność. Zanim zdecydujesz się na otwarcie firmy zastanów się co tak naprawdę daje Ci satysfakcję, w czym możesz być naprawdę dobry. Jaka praca nie będzie dla Ciebie tylko pracą, tylko sposobem na życie dającym dochód? Może jesteś niezrównanym sprzedawcą, tłumaczem, może uwielbiasz księgowość i ustawę czytasz do poduszki (oj znamy takich). Wybierz to, co lubisz robić i zacznij na tym zarabiać.

Umiejętności/wiedza

Wyobraź sobie, że po zakończeniu emisji Twojego ulubionego serialu prawniczego stwierdzisz: “Tak, chcę mieć własną kancelarię prawną i brać udział w rozprawach w pięknych salach sądowych”. Tymczasem ukończyłeś historię sztuki i jedyny kontakt z prawnikami odbywał się za pośrednictwem szklanego ekranu. No właśnie… Aby osiągnąć sukces w jakiejkolwiek branży musisz posiadać wiedzę i umiejętności niezbędne do przetrwania wśród cięgle powiększającej się konkurencji. Pamiętaj wiedza jaką masz w tej chwili to tylko początek. Tu nie będzie taryfy ulgowej. Wiedzę będziesz musiał ciągle pogłębiać. Odkąd rozpoczniesz przygodę życia z własną firmą odczujesz potrzebę ciągłej zmiany i rozwoju, narzucone przez konkurencję. Jeśli nie będziesz się rozwijał, zmieniał i dostosowywał do wymagań rynku nie odniesiesz zakładanego przez siebie sukcesu.

Myślisz, że to już wszystko? Niestety własna firma wymaga zaangażowania kapitału, czasu i dobrej analizy konkurencji.

Zapraszamy do dalszej analizy w kolejnym artykule:

WŁASNA FIRMA – KILKA KOLEJNYCH PYTAŃ NA START